Pozycjonowanie lokalne – co to jest i po co je stosujemy

Czym dokładnie jest pozycjonowanie lokalne? Jakie mechanizmy stoją za tym terminem i dlaczego zyskuje na znaczeniu w świecie cyfrowym? W tym artykule wyjaśniamy podstawy pozycjonowania lokalnego, które każdy właściciel lokalnego biznesu powinien znać.

Pozycjonowanie lokalne
(Ocen: 13)

W dobie cyfryzacji i rosnącego znaczenia internetu w naszym życiu, pojęcie „pozycjonowania” stało się kluczem do sukcesu wielu firm. Jednak nie każde pozycjonowanie jest takie samo. Dla lokalnych przedsiębiorców, którzy chcą dotrzeć do swojej lokalnej społeczności, pozycjonowanie lokalne odgrywa kluczową rolę. Ale czym dokładnie jest to pozycjonowanie lokalne (Local SEO) i dlaczego jest tak ważne w kontekście wyszukiwań internetowych? Aby odpowiedzieć na to pytani pragniemy przybliżyć Ci podstawy pozycjonowania lokalnego, wyjaśnić jego znaczenie i pokazać, jakie korzyści może przynieść Twojemu biznesowi.

ZAPISZ SIĘ NA DARMOWE SZKOLENIE ONLINE:

„Pozycjonowanie lokalne w Google”

Sprawdź jak samodzielnie i w łatwy sposób pozycjonować Lokalną Firmę w Google, by budować bezpłatny strumień klientów?

Definicja pozycjonowania lokalnego

Pozycjonowanie lokalne to specyficzna odmiana działań SEO (tzw. lokalne SEO z ang. Local SEO), której głównym celem jest zwiększenie widoczności działalności Twojej firmy w wynikach wyszukiwania skierowanych na konkretne lokalizacje, takie jak miasto, region czy dzielnica. W przeciwieństwie do tradycyjnego pozycjonowania, które dąży do osiągnięcia jak najwyższej pozycji w globalnych wynikach wyszukiwania, pozycjonowanie lokalne koncentruje się na promowaniu firmy wśród użytkowników z określonego obszaru geograficznego.

Algorytmy wyszukiwarek, takie jak te stosowane przez Google, rozpoznają intencje lokalne użytkowników – na przykład, kiedy ktoś wpisuje zapytanie „restauracje w Warszawie”, oczekuje wyników związanych z Warszawą. Pozycjonowanie lokalne odpowiada na te specyficzne potrzeby. To szereg działań wykonywanych głównie na profilu firmy Google i stronie www pod kątem lokalnych słów kluczowych, informacji kontaktowych, mapy lokalizacji i innych elementów, które pomagają wyszukiwarkom zrozumieć, gdzie dana firma się znajduje, jakie obszary obsługują i jakie usługi oferuje.

Korzyści z pozycjonowania lokalnego

Pozycjonowanie lokalne, mimo że może wydawać się jedynie wąskim fragmentem szerokiej dziedziny SEO, przynosi konkretne korzyści, które mają bezpośredni wpływ na sukces lokalnych przedsiębiorstw. Przede wszystkim, skupia się na docieraniu do klientów z konkretnego regionu czy miasta. Jest to kluczowe dla firm oferujących swoje usługi lub produkty lokalnie (takich jak restauracje, fryzjer, hydraulik czy dentysta). Dzięki temu przedsiębiorcy mogą zyskać większą widoczność wśród osób, które faktycznie są zainteresowane ich ofertą i mogą z niej skorzystać.

Ponadto, pozycjonowanie lokalne buduje zaufanie wśród klientów. Gdy osoba szuka konkretnej usługi w swojej okolicy, a Twoja firma pojawia się na wysokich pozycjach w wynikach wyszukiwania, buduje to wrażenie wiarygodności i profesjonalizmu. Efekt ten jest potęgowany jeśli zadbałeś o pozytywne rekomendacje i opinie na temat swojej firmy w internecie.

Wreszcie, pozycjonowanie lokalne przyczynia się do wzrostu świadomości marki wśród lokalnej społeczności. Dzięki temu, Twoja firma staje się bardziej rozpoznawalna, a klienci są bardziej skłonni do korzystania z oferowanych przez nią usług czy produktów. W dłuższej perspektywie takie działania przekładają się na większe zyski i rozwój przedsiębiorstwa.

Lokalne SEO - wyniki wyszukiwania lokalnego na zapytanie lokalne
Przykład wyników wyszukiwania dla zapytania lokalnego w wyszukiwarce Google.

Jak działa pozycjonowanie lokalne

Działania w ramach pozycjonowania lokalnego są skoncentrowane na kilku kluczowych elementach. Mają one bezpośredni wpływ na to, jak firma jest widoczna w lokalnych wynikach wyszukiwania.

Profil Firmy Google

Jednym z pierwszych kroków w pozycjonowaniu lokalnym jest utworzenie profilu firmy Google a następnie jego optymalizacja. Wizytówka Google jest to darmowy wpis, który pozwala firmom na zaprezentowanie się w Google Maps oraz w lokalnych wynikach wyszukiwania. Obejmuje ona informacje takie jak nazwa firmy, adres, numer telefonu, godziny otwarcia, zdjęcia oraz opinie od klientów. Staranna optymalizacja wizytówki Google, w tym regularne aktualizacje, dodawanie zdjęć oraz odpowiadanie na recenzje, jest kluczem do skutecznego pozycjonowania lokalnego. Dowiedz się również jak założyć i zweryfikować wizytówkę Google.

Optymalizacja treści na stronie WWW

Jeśli zależy Ci na lokalnej widoczności, treści na stronie internetowej firmy powinny być optymalizowane pod kątem lokalnych słów kluczowych. Oznacza to, że oprócz tradycyjnych fraz związanych z branżą, warto w treści uwzględniać nazwy miast, dzielnic czy regionów, w których firma działa. W takim wypadku zazwyczaj do witryny dodawane są podstrony skierowane na konkretną lokalizację. Możesz skorzystać z kursu SEO pozycjonowania lokalnej strony WWW aby dowiedzieć się więcej informacji niezbędnych w tym zakresie. Odpowiednie dostosowanie nagłówków HTML, treści i architektury strony pomoże Ci osiągnąć więcej korzyści.

Recenzje i opinie klientów

Współczesne algorytmy wyszukiwarek przywiązują dużą wagę do opinii i recenzji klientów. Pozytywne opinie nie tylko budują zaufanie wśród potencjalnych klientów, ale także poprawiają widoczność firmy w wynikach wyszukiwania. Dlatego ważne jest zachęcanie klientów do pozostawiania opinii w Google oraz regularne reagowanie na nie, zarówno pozytywne, jak i negatywne. Dowiedz się m.in. jak skutecznie pozyskiwać opinie Google, z naszego kolejnego artykułu.

Lokalne linki zwrotne

Linki prowadzące do strony z innych witryn (zwane linkami zwrotnymi) mają duże znaczenie w pozycjonowaniu. W kontekście lokalnym ważne jest zdobywanie linków zwrotnych z innych lokalnych stron. Mogą to być portale informacyjne, organizacje branżowe, lokalne katalogi czy strony partnerów biznesowych.

Poprzez skupienie się na tych kluczowych elementach, pozycjonowanie lokalne pomaga firmom zwiększyć swoją widoczność wśród lokalnej społeczności i przyciągnąć więcej klientów z najbliższej okolicy.

Geolokalizacja

Zanim przejdziemy dalej należy wspomnieć o jeszcze jednym ale to bardzo ważnym czynniku – geolokalizacji. Kiedy w telefonie mamy włączony GPS, wyszukiwarka Google jest w stanie wyświetlić nam, w odpowiedzi na nasze zapytanie, firmy znajdujące się w naszej okolicy. Może to zrobić nawet jeśli w treści zapytania nie podamy nazwy obszaru w którym chcemy znaleźć daną usługę lub produkt. Google stara się rozpoznawać intencje użytkownika i wyświetlać jak najbardziej trafne odpowiedzi. Dlatego kiedy w wyszukiwarkę wpiszemy „kwiaciarnia”, „kebab” czy „mechanik samochodowy” nawet bez nazwy miejscowości, Google i tak wyświetli nam mapę z firmami znajdującymi się w najbliższej okolicy.

Najczęstsze błędy dotyczące pozycjonowania lokalnego

Pozycjonowanie lokalne, mimo swojego specyficznego charakteru, wcale nie różnie się znacznie od tradycyjnego pozycjonowania. U ich podstaw leży optymalizacja i regularna praca, a obie formy mogą wzajemnie się uzupełniać. Zaniedbanie tych elementarnych czynników może wpłynąć na efektywność działań firm. Oto kilka najczęstszych błędów dotyczących postrzegania dziedziny pozycjonowania lokalnego:

 • Założenie, że pozycjonowanie lokalne działa tak samo jak ogólne: Chociaż obie formy pozycjonowania mają wiele wspólnego, istnieją kluczowe różnice. Na przykład, w pozycjonowaniu lokalnym duże znaczenie mają opinie klientów i optymalizacja Profilu Firmy Google.
 • Zaniedbywanie opinii klientów: Niektóre firmy nie zdają sobie sprawy z rangi recenzji w kontekście lokalnym SEO. Opinie klientów mają bezpośredni wpływ na widoczność firmy w lokalnych wynikach wyszukiwania.
 • Brak spójności informacji o firmie w internecie: Informacje o firmie, takie jak nazwa, adres i numer telefonu, powinny być spójne na różnych platformach i stronach internetowych. Rozbieżności w informacjach mogą wprowadzać w błąd algorytmy wyszukiwarek i zmniejszać skuteczność naszych działań pozycjonerskich. Dostosuj informacje w katalogach internetowych, Social Mediach, profilu firmy Google i na stronie WWW.
 • Założenie, że wystarczy jednorazowa optymalizacja: Pozycjonowanie lokalne, podobnie jak ogólna optymalizacja SEO, wymaga ciągłego monitorowania i dostosowywania działań w odpowiedzi na zmieniające się algorytmy wyszukiwarek i zachowania użytkowników.
 • Brak regularnych aktualizacji w Profilu Firmy Google: Często firmy zapominają o aktualizacji swojego profilu, co prowadzi do błędnych informacji o godzinach otwarcia, adresie czy oferowanych usługach. Dodatkowo regularna praca taka jak dodawanie postów, zdjęć czy odpowiadanie na opinie klientów może wpłynąć na pozycję wizytówki w wynikach wyszukiwania. Profil firmy Google jest kluczowy w pozycjonowaniu lokalnym, dlatego jeśli nie masz możliwości samemu zadbać o ten aspekt możesz zlecić pozycjonowanie wizytówki Google innej firmie lub freelancerowi.

Rozumienie tych błędów i unikanie ich w praktyce jest kluczem do skutecznego wykorzystania potencjału pozycjonowania w promowaniu lokalnej firmy.

Praktyczne wskazówki i narzędzia

Efektywne pozycjonowanie lokalne wymaga nie tylko zrozumienia jego podstaw, ale także skorzystania z odpowiednich narzędzi i praktyk. Oto kilka wskazówek i narzędzi, które mogą pomóc w realizacji skutecznej strategii pozycjonowania lokalnego:

 • Optymalizacja Profilu Firmy Google: Upewnij się, że Twój profil jest kompletny, zawiera aktualne informacje oraz jest regularnie aktualizowany. Dodawaj nowe zdjęcia, odpowiadaj na recenzje i korzystaj z wszystkich funkcji, jakie on oferuje. Te działania pozwolą Ci osiągać coraz wyższe pozycje w wynikach wyszukiwania. Praktyczną wiedzę w tym zakresie możesz zdobyć zapisując się na kurs pozycjonowania wizytówki Google.
 • Analiza konkurencji: Profil firmy Google jest jednym z kluczowych aspektów pozycjonowania lokalnego, zarówno dla Ciebie jak i Twojej konkurencji. Do analizowania wizytówek innych firm możesz użyć wtyczki do Chrome GMB Everywhere.
 • Wykorzystanie narzędzi do analizy słów kluczowych: Narzędzia takie jak planer słów kluczowych w Google Ads czy Keyword Suerfer mogą pomóc w identyfikacji lokalnych słów kluczowych, które są istotne dla Twojego biznesu.
 • Monitorowanie recenzji: Szybkie reagowanie na recenzje, zarówno pozytywne, jak i negatywne, jest kluczem do budowania pozytywnego wizerunku w sieci.
 • Utrzymywanie spójności pomiędzy stroną WWW a wizytówką Google: Pamiętaj o utrzymaniu spójności informacji o Twojej firmie pomiędzy profilem firmy Google a samą stroną WWW (stroną lądowania). Optymalizacja SEO strony WWW dla Wizytówki Google pomaga w osiągnięciu wyższych pozycji w wynikach lokalnego wyszukiwania.
 • Budowanie lokalnych linków zwrotnych i wisy w katalogach NAP: Dodaj swoją firmę do lokalnych katalogów online. Rozważ możliwości nawiązywania partnerstw z lokalnymi organizacjami, portalami informacyjnymi czy blogerami, aby zdobywać wartościowe linki zwrotne kierujące do Twojej strony. Aby sprawdzić ranking danej domeny użyj bezpłatnego narzędzie Ahrefs Backlink Checker.
 • Optymalizacja strony pod kątem urządzeń mobilnych: Wiele lokalnych zapytań pochodzi z urządzeń mobilnych. Upewnij się, że Twoja strona jest responsywna, łatwa do nawigacji i szybko ładuje się na smartfonach. Możesz skorzystać z oficjalnego testu optymalizacji stron internetowych od Google.

Korzystając z tych wskazówek i narzędzi, możesz znacząco zwiększyć efektywność swoich działań w zakresie pozycjonowania lokalnego i wzmocnić widoczność firmy wśród lokalnej społeczności.

ZAPISZ SIĘ NA DARMOWE SZKOLENIE ONLINE:

„Pozycjonowanie lokalne w Google”

Sprawdź jak samodzielnie i w łatwy sposób pozycjonować Lokalną Firmę w Google, by budować bezpłatny strumień klientów?

Pozycjonowanie lokalne – co warto zapamiętać

W dzisiejszym świecie, gdzie internet stał się nieodłącznym elementem naszego życia, znaczenie pozycjonowania lokalnego nieustannie rośnie. Dla lokalnych przedsiębiorców jest to klucz do zwiększenia widoczności, budowania zaufania wśród klientów i w efekcie – osiągnięcia sukcesu. Dlatego zachęcamy do skorzystania z darmowego szkolenia na temat pozycjonowania lokalnego w Google. Dzięki skutecznemu pozycjonowaniu, firmy mają możliwość dotarcia do swojej docelowej grupy klientów w sposób precyzyjny i efektywny. Zachęcamy do zgłębiania tematu i korzystania z potencjału, jaki niesie ze sobą optymalizacja dla wyszukiwarek skierowana na lokalny rynek.

Czy artykuł pomógł Ci zrozumieć, czym jest pozycjonowanie lokalne i jakie korzyści może przynieść Twojemu biznesowi? Chcielibyśmy poznać Twoje przemyślenia na ten temat! Zachęcamy do pozostawienia komentarza poniżej i podzielenia się swoimi doświadczeniami oraz spostrzeżeniami dotyczącymi pozycjonowania lokalnego. Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna!

FAQ – Najczęściej zadawane pytania o pozycjonowanie lokalne

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *