Ukrywanie treści na stronie WWW – czyli Cloaking SEO!

Cloaking to technika SEO, która polega na ukrywaniu treści oraz prezentowaniu innej wersji strony internetowej użytkownikom a innej wyszukiwarkom internetowym. Czy jest to praktyka akceptowalna i jakie są jej konsekwencje? Dowiedz się, jak działają techniki ukrywania treści na stronie www i dlaczego są one kontrowersyjne w świecie SEO.
Cloaking SEO - Ukrywanie treści na stronie WWW
(Ocen: 8)

W świecie optymalizacji pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO), Cloaking jest techniką, która zyskała złą sławę. Poleg na ukrywaniu treści lub prezentowaniu różnych wersji strony internetowej dla użytkowników i robotów wyszukiwarek. Często stosowana jest w celu osiągnięcia wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania.
Chociaż może to przynieść korzyści w krótkim terminie, w dłuższej perspektywie może prowadzić do poważnych konsekwencji, takich jak kary od Google. W tym artykule przyjrzymy się, czym dokładnie jest Cloaking? jakie są jego rodzaje i dlaczego warto zastanowić się nad jego stosowaniem.

Co to jest SEO Cloaking?

Cloaking to technika wykorzystywana w SEO, polegająca na ukrywaniu prawdziwej treści strony internetowej przed wyszukiwarkami internetowymi, podczas gdy użytkownicy widzą coś innego. Jest to zazwyczaj robione w celu manipulowania rankingami wyszukiwarek i uzyskania lepszej pozycji w wynikach wyszukiwania. Przykłady obejmują ukrywanie słów kluczowych w tle strony lub prezentowanie różnych wersji strony w zależności od tego, czy odwiedzający jest człowiekiem czy robotem wyszukiwarki.

Rodzaje Cloakingu

Cloaking może być realizowany na różne sposoby, w zależności od technologii i celów, które stoją za jego zastosowaniem. Oto kilka rodzajów cloakingu:

 • IP Cloaking: Jest to technika, która polega na dostarczaniu różnych treści w zależności od adresu IP odwiedzającego. Na przykład, roboty wyszukiwarek mogą otrzymać inną wersję strony niż zwykli użytkownicy.
 • User Agent Cloaking: W tym przypadku różne treści są dostarczane w zależności od identyfikatora agenta użytkownika (User-Agent). Na przykład, jeśli User-Agent wskazuje, że odwiedzający to robot wyszukiwarki, serwer dostarcza inną wersję strony.
 • Cloaking JavaScript-based: Cloaking oparty na JavaScript polega na ukrywaniu treści przed wyszukiwarkami, które nie renderują poprawnie JavaScriptu.
 • HTTP Referer Cloaking: Polega na prezentowaniu różnych wersji strony lub treści w zależności od informacji zawartych w nagłówku HTTP Referer strony odsyłającej, który jest wysyłany przez przeglądarkę internetową.
 • Cloaking Geolokalizacyjny: Polega na dostarczaniu różnych wersji strony, w zależności od lokalizacji geograficznej odwiedzającego. Przy czym mówimy tutaj cały czas o sytuacji kiedy inna strona wyświetlana jest użytkownikom a inna wyszukiwarkom.
 • Cloaking Flash-based: Polega na prezentowaniu różnych wersji treści dla wyszukiwarek internetowych i użytkowników. Gdy robot wyszukiwarki odwiedza stronę, serwer dostarcza bogatą w treść HTML-ową wersję witryny, która jest łatwiejsza do zindeksowania. W tym samym czasie zwykli użytkownicy widzą wersję Flash, która jest bardziej atrakcyjna wizualnie, ale trudniejsza do zindeksowania przez wyszukiwarki.

Każdy z tych rodzajów Cloakingu ma swoje unikalne cechy i może być stosowany w różnych celach. Jednak wszystkie mają za zadanie manipulowanie tym, co widzą wyszukiwarki w porównaniu do tego, co widzą użytkownicy.

ZAPISZ SIĘ NA DARMOWE SZKOLENIE ONLINE:

„Pozycjonowanie lokalne w Google”

Sprawdź jak samodzielnie i w łatwy sposób pozycjonować Lokalną Firmę w Google, by budować bezpłatny strumień klientów?

Metody ukrywania treści na stronie WWW

Jeśli jesteś właścicielem strony, warto wiedzieć, jak rozpoznać Cloaking, aby unikać jego przypadkowego stosowania. Jeśli nawet nie stosujesz technik z wcześniejszego akapitu, powinieneś zdawać sobie sprawę z tego co może być za Cloaking uznane. W zasadach dotyczących spamu w wyszukiwarkach (link), Google podaje przykłady stosowania ukrytego tekstu lub ukrytych linków, które łamią ich wytyczne, a są to:

 • umieszczanie białego tekstu na białym tle
 • ukrywanie tekstu za obrazkami
 • umieszczanie tekstu poza widocznym obszarem ekranu za pomocą stylów CSS;
 • ukrywanie tekstu poprzez ustawianie wielkości czcionki na 0
 • ukrywanie tekstu za pomocą nieprzezroczystości
 • ukrywanie linku, przypisując go do jednego niewielkiego znaku, na przykład do myślnika umieszczonego w tekście akapitu

Zazwyczaj w takich przypadkach ukrywany jest tekst z upchanymi słowami kluczowymi. Tego typu działania mogą słusznie budzić podejrzenia o próbę manipulacjami treściami w celu poprawienia wyników organicznych strony i zostać przez boty sklasyfikowane jako Cloaking.

Należy jednak dodać że Google zdaje sobie sprawę z tego, iż obecnie wiele elementów wyświetlanych jest na witrynach dynamicznie. Dlatego nie należy się obawiać kar, kiedy stosujemy np. slidery czy rozwijane boxy na naszej stronie WWW.

Konsekwencje ukrywania treści na stronach internetowych

Większość ekspertów uważa Cloaking za technikę „czarnego kapelusza” (Black Hat SEO). Głównym powodem jest to, że takie działanie służy głównie do manipulacji rankingami i może wprowadzać w błąd użytkowników oraz wyszukiwarki. Jest to sprzeczne z wytycznymi dla webmasterów większości wyszukiwarek.

Choć Cloaking może przynieść korzyści w postaci wyższych rankingów w krótkim terminie, może również prowadzić do poważnych konsekwencji. Wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, potępiają tę praktykę i mogą nałożyć kary na strony, które ją stosują. Kara może obejmować obniżenie rankingu strony lub całkowite usunięcie jej z indeksu wyszukiwarki. Chyba nie trzeba wspominać że w dłuższej perspektywie może to znacząco zaszkodzić pozycjonowaniu strony.

Lepszą drogą do osiągnięcia wysokich pozycji w wynikach wyszukiwania Google jest regularna praca nad stroną, zgodna z ogólnie przyjętymi zasadami White Hat SEO. Te etyczne praktyki obejmują optymalizację treści, budowanie wartościowych linków zwrotnych, poprawę użyteczności strony oraz jej szybkości ładowania. Jeśli działasz lokalnie możesz zapisać się na nasz darmowy webinar z pozycjonowania lokalnego w Google lub skorzystać kursu SEO pozycjonowania lokalnej strony WWW. Dzięki znajomości odpowiednich praktyk, nie tylko poprawisz widoczność swojej strony w wyszukiwarkach, ale także zbudujesz zaufanie wśród użytkowników. Unikniesz też kar ze strony Google, które mogą wynikać z nieprzemyślanego stosowania technik Black Hat SEO, takich jak Cloaking czy ukrywanie treści.

Czy istnieje coś takiego jak – White Hat Cloaking?

Możliwe że spotkasz się z twierdzeniem, iż pewne techniki Cloaking’u są dozwolone według zasad białego kapelusza SEO. Jednak w tym miejscu warto przytoczyć to co powiedział Matt Cutts (były szef zespołu ds. spamu internetowego w Google).

“White hat cloaking is a contradiction in terms of Google. We’ve never had to make an exception for “white hat” cloaking. If someone tells you that — that’s dangerous.”

Matt Cutts

Według jego wypowiedzi „White hat cloaking” jest sprzeczne z warunkami Google i nie należy go stosować. Google nigdy nie musiał robić wyjątku dla tego typu technik. Jeśli ktoś Ci o tym mówi — to niebezpieczne.

Dodatkowo podkreślił, że jeżeli jakakolwiek witryna zawiera kod rozpoznający Googlebot na podstawie identyfikatora agenta użytkownika lub adresu IP, Google uznaje to za cloaking i może podjąć kroki przeciwko tej stronie. Mamy nadzieje że wyjaśnia to zagadnienie czy istnieje coś takiego jak „White Hat Cloaking”.

Cloaking – co powinieneś zapamiętać

Cloaking to ryzykowna strategia, która może przynieść korzyści w krótkim terminie, ale także prowadzić do poważnych konsekwencji w dłuższej perspektywie. Zawsze warto zastanowić się nad długoterminowymi implikacjami takich taktyk SEO. Rozważ bardziej etyczne i zrównoważone podejścia do optymalizacji strony internetowej. Może być to bardziej czasochłonne ale dać trwalsze efekty w dłuższej perspektywie czasowej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *