Opinie Google – wszystko co musisz wiedzieć!

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak opinie w Google mogą pomóc innym użytkownikom w znalezieniu najbardziej wartościowych miejsc, a Twojej firmie wyróżnić się na tle konkurencji? W dzisiejszym wpisie przyjrzymy się m.in. temu jak dodać opinię na Google, jak można je skutecznie pozyskiwać i jakie korzyści płyną z posiadania opinii w Google.
Opinie w Google - wszystko co musisz wiedzieć!
(Ocen: 19)

Opinie online odgrywają kluczową rolę w dzisiejszym cyfrowym świecie ludzi i biznesu. Coraz więcej osób korzysta z internetu i wyszukiwarek, aby znaleźć informacje o firmach, produktach i usługach, zanim podejmą decyzję zakupową. Jednym z najpopularniejszych miejsc, gdzie klienci dzielą się swoimi doświadczeniami, są opinie w Google.

Chyba każdy z nas przynajmniej raz korzystał z map Google, szukając najbliższej restauracji, hotelu czy nawet małego sklepu w sąsiedztwie. Wizytówka Google umożliwia nam bycie widocznym dla tych klientów. Ale czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, jak wielki wpływ na nasze decyzje mają opinie innych użytkowników, które tam pojawiają się?

Napisanie opinii w Google stało się nie tylko sposobem dzielenia się informacjami, ale też formą oddziaływania na lokalne biznesy i wspierania ich w rozwoju. Z przeprowadzonych badań wynika że aż 87% osób ufa opinią w Google w sposób identyczny jak poleceniom znajomym czy rodziny. W tym artykule dowiesz się wszystkiego o opiniach zarówno od strony użytkownika (jak napisać opinię na Google, jak ją edytować czy usunąć) oraz od strony właściciela wizytówki (jak zdobyć opinie w Google i jak możesz skorzystać z nich, aby wyróżnić swoją firmę).

ZAPISZ SIĘ NA DARMOWE SZKOLENIE ONLINE:

„Pozycjonowanie lokalne w Google”

Sprawdź jak samodzielnie i w łatwy sposób pozycjonować Lokalną Firmę w Google, by budować bezpłatny strumień klientów?

Opinie Google z perspektywy użytkownika

Opinie Google są nie tylko dla przedsiębiorców. Jako użytkownik, masz również możliwość wpływania na reputację miejsc, które odwiedzasz. Dowiedz się, jak dodawać, edytować i zarządzać swoimi opiniami.

Jak dodać opinie na Google?

Jeśli zastanawiasz się, jak dodać własną opinię i podzielić się swoimi spostrzeżeniami, poniżej znajdziesz prosty przewodnik, który wyjaśni krok po kroku, jak to zrobić.

 • Na telefonie lub komputerze wyszukaj miejsce, o którym chcesz napisać opinię.
  • Możesz to zrobić, wpisując nazwę miejsca w pasku wyszukiwania.
 • Znajdź opcję „Dodaj opinię”.
  • W telefonie wybierz zakładkę Opinie (tuż pod paskiem wyszukiwania).
  • W wyszukiwarce Google z prawej strony w panelu firmy wybierz Dodaj Opinię.
  • W mapach Google wybierz zakładkę Opinie i Napisz opinię.
 • Po kliknięciu w w/w pojawi się pole na dodanie opinii.
 • Oceń miejsce, klikając odpowiednią ilość gwiazdek.
  • Możesz też dodać szczegółową opinię w polu tekstowym.
Jak dodać opinie na Google
 • Opublikuj swoją opinię.
  • Po kliknięciu Opublikuj Twoja opinia będzie widoczna w Mapach Google.

Jak edytować lub jak usunąć opinie z Google?

Czasami zdarza się że raz dodaną opinię w Google chcemy edytować lub usunąć. Poniżej przedstawiamy kroki jakie należy podjąć w tych przypadkach:

 • Otwórz Mapy Google na komputerze.
 • W lewym górnym rogu kliknij „Menu”.
 • Kliknij „Twój wkład” a następnie „Opinie”.
Edytowanie lub usuwanie opinii w Google - kliknij "Twój Wkład"
 • Kliknij trzy pionowe kropki obok opinii, którą chcesz edytować lub usunąć.
Edytowanie i usuwanie opinii w Google
 • Wybierz „Edytuj opinię” lub „Usuń opinię” i zatwierdź zmiany (możesz tu również dodać zdjęcie do umieszczonej wcześniej opinii).

Jak dodać zdjęcie do opinii Google?

Aby dodać zdjęcie do opinii Google, przejdź do miejsca w których chcesz dodać albo edytować opinię i postępuj zgodnie z poniższymi krokami:

 • Oceń miejsce, klikając odpowiednią ilość gwiazdek.
  • Opcjonalnie – dodaj szczegółową opinię w polu tekstowym.
  • Kliknij Dodaj zdjęcie
Jak dodać zdjęcie do opinii Google
 • Jeśli korzystasz z telefonu, pozwól na udostępnienie zdjęć z aparatu, jeśli z komputera wybierz sposób w jaki chcesz dołączyć zdjęcie i zatwierdź.
Jak dodać zdjęcie do opinii w Google z komputera
 • Opublikuj swoją opinię.
  • Po kliknięciu Opublikuj Twoja opinia wraz z zdjęciem będzie widoczna w Mapach Google.

Nieopublikowana opinia Google – co dalej?

Czasami zdarza się tak, że Google nie opublikuje opinii którą chcemy dodać. W takim przypadku możemy poprosić o jej ponowną weryfikację. Powinieneś dostać maila z informacją o nieopublikowanej opinii i z przyciskiem do szybkiego odwołania się lub edycji recenzji.

Nieopublikowana opinia od Google - treść maila z informacją

Sprawdź, czy Twoja opinia nie narusza zasad Google: Zanim poprosisz o ponowną weryfikację, upewnij się, że Twoja opinia nie narusza zasad dotyczących publikowania treści w internecie. Zasady te obejmują m.in. zakaz spamowania, obrażania i podawania nieprawdy. Wszystkie zasady Google można znaleźć tutaj.

Jeśli nie dostałeś maila lub go usunąłeś aby zlecić ponowną weryfikację opinii w Google, postępuj według następujących kroków:

 • Otwórz Mapy Google na komputerze.
 • W lewym górnym rogu kliknij „Menu”.
 • Kliknij „Twój wkład” a następnie „Opinie”.
Edytowanie lub usuwanie opinii w Google - kliknij "Twój Wkład"
 • Tu zobaczysz informację jeśli Twoja opinia nie została opublikowana.
 • Kliknij napis Szczegóły przy nieopublikowanej opinii.
Nie opublikowana opinia w Google
 • W następnym kroku zatwierdź odwołanie od nie opublikowanej opinii w Google.
Odwołanie od nieopublikowanej opinii Google

Jeśli po podjęciu powyższych kroków Twoja opinia nadal nie jest widoczna, warto skontaktować się bezpośrednio z pomocą techniczną Google w celu uzyskania dodatkowej pomocy.

Opinie Google z perspektywy właściciela profilu firmy

Dla wielu klientów opinie są pierwszym kontaktem z Twoją firmą. Jako właściciel profilu firmy, możesz czerpać ogromne korzyści z pozytywnych recenzji swoich klientów. W tym rozdziale dowiesz się, jakie korzyści płyną z posiadania opinii na Google, jak je skutecznie pozyskiwać i jak na nie odpowiednio reagować.

Jakie są korzyści z posiadania opinii w Google?

Posiadanie opinii w Google przynosi wiele korzyści dla Twojej firmy. Oto kilka ważnych zalet:

 • Wiarygodność i zaufanie: Opinie od klientów są istotnym źródłem wiarygodnych informacji dla potencjalnych klientów. Gdy widzą pozytywne opinie innych osób na temat Twojej firmy, zwiększa to ich zaufanie i skłania do skorzystania z Twoich usług lub zakupu Twoich produktów.
 • Wyróżnienie się na tle konkurencji: W obecnych czasach większość osób przed podjęciem decyzji zakupowych lub skorzystania z usług przeprowadza badania online. Opinie w Google pozwalają Ci wyróżnić się na tle konkurencji. Jeśli Twoja firma ma dużo pozytywnych opinii, może to być decydujący czynnik dla klientów, którzy poszukują najlepszego dostawcy.
 • Poprawa widoczności w wyszukiwarce: Opinie w Google wyświetlają się obok profilu Twojej firmy w wynikach wyszukiwania. Opinie w Google uważne są za czynnik rankingowy. Gdy Twoja firma ma wiele pozytywnych opinii, może to pomóc w zwiększeniu widoczności Twojej firmy w wyszukiwarce, co prowadzi do większej liczby kliknięć i odwiedzin Twojej strony internetowej.
 • Informacje zwrotne od klientów: Opinie w Google dostarczają cennych informacji zwrotnych od klientów na temat Twoich produktów, usług i obsługi. Możesz dowiedzieć się, co doceniane jest przez klientów i na czym można poprawić. Wykorzystaj te informacje do doskonalenia swojej oferty i zwiększania satysfakcji klientów.
 • Budowanie relacji z klientami: Odpowiadając na opinie w Google, możesz nawiązać interakcję i budować relacje z klientami. Pokazując, że wartościujesz ich opinie i jesteś gotów rozwiązać ewentualne problemy, wzmacniasz więź z klientami. To z kolei może prowadzić do lojalności klientów i rekomendacji Twojej firmy innym osobom.
 • Źródło marketingowe: Pozytywne opinie w Google mogą służyć jako skuteczne narzędzie marketingowe. Możesz wykorzystać je w swoich materiałach marketingowych, na stronie internetowej, w mediach społecznościowych i w innych kanałach komunikacji. Pozytywne opinie są przekonującym dowodem na jakość Twoich usług lub produktów.
 • Rozpoznawalność marki: Gromadzenie opinii w Google pomaga w budowaniu rozpoznawalności marki. Im więcej pozytywnych opinii ma Twoja firma, tym większe szanse na zwrócenie uwagi nowych klientów i zapamiętanie Twojej marki. Ludzie często patrzą na oceny i komentarze, aby zdecydować, czy warto zwrócić uwagę na daną firmę.

Jak skutecznie pozyskiwać opinie w Google?

Pozyskiwanie opinii w Google może być skutecznym procesem, jeśli podejdziesz do tego w odpowiedni sposób. Oto kilka sprawdzonych metod, które mogą pomóc Ci w ich uzyskaniu:

 • Poproś o opinie: Wielu klientów często sprawdza opnie przed zakupem produktu czy usługi. Świadczy to o tym że znają ich wartość. Jednak po wykonanej transakcji klienci często zapominają o jej dodaniu. Zachęć swoich klientów do zamieszczania opinii w Google, informując ich, że ich głos jest dla Ciebie ważny. Pamiętaj, że nie powinieneś oferować klientom żadnych korzyści w zamian za opinie.
 • Poproś o opinię w kluczowych momentach: Wybierz najlepszy momenty, kiedy możesz poprosić klientów o opinię. Na przykład, gdy dostarczysz im zadowalającą usługę lub gdy otrzymasz pozytywne feedback od klienta.
 • Udostępnij bezpośredni link do opinii Google: Utwórz bezpośredni link, który przekieruje klientów do miejsca, gdzie mogą zamieścić opinie na temat Twojej firmy w Google. Udostępniaj go klientom, aby ułatwić im zamieszczanie opinii. Możesz umieścić ten link w e-mailach z podziękowaniami, na stronie internetowej, w czacie lub nawet na rachunkach.
 • Personalizuj prośbę o opinię: Spróbuj personalizować prośby o opinie. Zamiast wysyłać ogólną prośbę do wszystkich klientów, dostosuj ją do ich doświadczenia z Twoją firmą. Na przykład, możesz wspomnieć o konkretnym produkcie lub usłudze, której skorzystali, i zapytać, jak im się podobało.
 • Zadbaj o doskonałą obsługę klienta: Nie ma lepszej metody na zdobycie pozytywnych opinii niż oferowanie doskonałej obsługi klienta. Jeśli Twoi klienci są zadowoleni, istnieje większe prawdopodobieństwo, że spontanicznie podzielą się swoją pozytywną opinią na temat Twojej firmy. Dlatego staraj się być uprzejmy, profesjonalny i skuteczny we wszystkich interakcjach z klientami.
 • Odpowiadaj na opinie klientów: Odpowiadając na opinie pokazujesz klientom, że doceniasz ich czas i zaangażowanie. Klienci zauważą że cenisz sobie ich zdanie przez co sami chętniej wystawią Ci opinię.
 • Odpowiadaj na negatywne opinie klientów: Warto odpowiadać na wszystkie opinie – są one cenne dla potencjalnych klientów, o ile są szczere i obiektywne. Gdy pojawiają się zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie, zwiększa to ich wiarygodność w oczach klientów. Zawsze istnieje możliwość odpowiedzi na każdą opinię, aby pokazać klientom, że cenimy ich zdanie i dostarczyć szerszy kontekst. Klienci to docenią.

Generowanie linku do opinii Google

Aby ułatwić klientom dodawanie opinii na temat Twojej firmy, jako menedżer lub właściciel wizytówki Google, możesz utworzyć bezpośredni link kierujący prosto do tego miejsca i udostępnić go klientom w wiadomości email czy Social Mediach. Możesz również wygenerować kod QR do opinii Google i powiesić do jako plakat na drzwiach czy ścianie w swojej firmie.

Bezpośredni link od opinii Google

Aby wygenerować link kierujący bezpośrednio do dodawania opinii Google, musisz wykonać następujące kroki:

 • Przejdź do panelu zarządzania Twojego profilu firmy Google:
  • Aby to zrobić, wpisz w wyszukiwarce Google nazwę Twojej firmy lub wpisz „moja firma”.
 • W panelu kliknij w „Poproś o opinię” lub na zakładkę „Uzyskaj więcej recenzji”:
  • W panelu zarządzania wizytówką firmy znajdziesz opcję „poproś o opinie” lub „Uzyskaj więcej opinii”.
Profil firmy Google - panel zarządzania - Poproś o opinię
 • Skopiuj krótki link do wystawienia opinii o Twojej firmie w Google:
  • Po kliknięciu w odpowiednią opcję, pojawi się link, który możesz skopiować. Ten link przeniesie klienta bezpośrednio do sekcji pisania recenzji o Twojej firmie w Google Maps.
Bezpośredni link do opinii Google
 • Udostępnij link klientom

Możesz wysłać ten link poprzez maila czy social media do klientów, od których chcesz otrzymać pozytywne opinie, z prośbą o dodanie recenzji. Możesz umieścić ten link na stałe w stopce swoich maili, aby wysyłany był zawsze automatycznie z każdą wiadomością.

Jak stworzyć kod QR kierujący do opinii Google?

Jeśli chcesz ułatwić klientom odwiedzających Twoją firmę dostęp do linku, możesz użyć dedykowanego plakatu z kodem QR, który przekierowuje bezpośrednio do sekcji opinii w Google. Dzięki temu klienci mogą łatwo skanować kod i zostawiać opinie bez konieczności wpisywania adresu URL. Możesz wygenerować kod QR dowolnym generatorem online.

 • Wpisz w wyszukiwarkę frazę Darmowy generator kodu QR.
 • Wejdź na jedną ze strony.
 • Skopiuj i wklej, w odpowiednie miejsce, link do bezpośredniej opinii w Google.
 • Kliknij wygeneruj kod i pobierz go na swój komputer.

Następnie możesz taki kod wydrukować jako plakat lub naklejkę i umieścić w widocznym miejscu w swojej firmie.

Jak odpowiedzieć na opinię w Google?

Kiedy dostaniesz nową opinie, warto na nią odpowiedzieć jak najszybciej (w ciągu 24-48h). Aby odpowiedzieć na opinie Google musisz wynkonać następujące kroki:

 • Przejdź do panelu zarządzania Twojego profilu firmy Google:
  • Aby to zrobić, wpisz w wyszukiwarce Google nazwę Twojej firmy lub wpisz „moja firma”.
 • W panelu kliknij w „Przeczytaj opinię”:
  • Kiedy dostaniesz nową opinię będziesz widzieć czerwoną kropkę przy przycisku.
Nowa opinia w Google - czerwona kropka
 • W wyświetlonym oknie zobaczysz wszystkie opinie, w tym te nowo dodane do Twojego profilu firmy:
  • Aby odpowiedzieć na opinię musisz kliknąć przycisk „Odpowiedz„.
Nowa opina w Google - odpowiedz
 • Wpisz swoją odpowiedź na opinię i zatwierdź klikając przycisk „Odpowiedz

Staraj się odpowiadając podbijać słowa kluczowe użyte przez swoich klientów.

Odpowiadanie na opinie – przykłady

Odpowiadanie na opinie to kluczowy element zarządzania reputacją online Twojej firmy. Prawidłowe reagowanie na komentarze w Google może wpłynąć nie tylko na postrzeganie Twojej marki przez klientów, ale także na pozycjonowanie samej wizytówki. Odpowiedzi na opinie mogą udzielać tylko osoby upoważnione do zarządzania profilem firmy Google. Oto kilka wskazówek i przykładów, jak skutecznie udzielać odpowiedzi:

 1. Bądź profesjonalny i uprzejmy. Niezależnie od tego, czy opinia jest pozytywna, czy negatywna, zawsze odpowiadaj w sposób uprzejmy i profesjonalny. Unikaj języka emocjonalnego i konfliktowego.
 2. Dziękuj za pozytywne opinie. Kiedy ktoś poświęca swój czas, aby napisać pozytywną opinię, pokaż swoją wdzięczność.
  Pytanie: „Świetna obsługa i profesjonalne podejście do klienta. Mój makijaż sylwestrowy trzymał się całą noc. Polecam!”
  Odpowiedź: „Dziękujemy za pozytywną opinię! Cieszymy się, że jesteś zadowolona z naszej obsługi. Nasze usługi wykonujemy przy użyciu najlepszych kosmetyków dlatego byliśmy pewni że zrobiony przez nas makijaż sylwestrowy utrzyma się całą noc. Zapraszamy ponownie, wykonujemy makijaże na różne okazje!”
 3. Reaguj na negatywne opinie. Jeśli ktoś wyraził niezadowolenie, staraj się zrozumieć problem i zaproponować rozwiązanie.
  Pytanie: „Niestety, obsługa była bardzo wolna i niezadowalająca.”
  Odpowiedź: „Przykro nam, że miałeś takie doświadczenie. Dziękujemy za informację zwrotną i postaramy się poprawić naszą obsługę.”
 4. Zachęcaj do dalszego kontaktu. Jeśli problem wymaga dalszej dyskusji, zachęć klienta do kontaktu bezpośredniego.
  Pytanie: „Produkt, który kupiłem, okazał się wadliwy. Czy mogę liczyć na wymianę?”
  Odpowiedź: „Przykro nam, że napotkałeś problem z naszym produktem. Prosimy o kontakt z nami bezpośrednio, abyśmy mogli szybko rozwiązać ten problem.”

Jak zgłosić do usunięcia opinie naruszające zasady Google

Czasami zdarza się, że na naszym profilu firmy pojawią się opinie których nie chcielibyśmy mieć w tym miejscu. Mogą to być opinie które zawierają wulgaryzmy, szerzą nienawiść, ujawniają czyjeś dane osobowe etc.

Jednak najczęściej są to fałszywe negatywne opinie od „klientów” z którymi nie mieliśmy kontaktu. Mogą to być opinie od kogoś komu odmówiliśmy wykonania usługi (z różnych przyczyn), działań jakiegoś niezadowolonego klienta czy wynik spamu konkurencji. Niezależnie od przyczyn wiemy że jest to niemiła sytuacja dla każdego przedsiębiorcy ale czasami takie rzeczy się po prostu zdarzają. W takim przypadku nie pozostaje nam nic innego jak zgłoszenie opinii naruszającej zasady do Google. Aby to zrobić należy wykonać następujące kroki:

 • Przejdź do panelu zarządzania Twojego profilu firmy Google:
  • Aby to zrobić, wpisz w wyszukiwarce Google nazwę Twojej firmy lub wpisz „moja firma”.
 • W panelu kliknij w „Przeczytaj opinię”:
Nowa opinia w Google - czerwona kropka
 • Znajdź opinię naruszającą zasady Google
 • Kliknij trzy kropki znajdujące się po prawej stronie opinii
  • Wybierz „Zgłoś naruszenie zasad
Zgłaszanie opinii naruszającej zasady Google
 • Określ z jakiego powodu zgłaszasz opinię
Karta wyboru powodu z jakiego zgłaszamy opinię naruszającą zasady Google
 • Na koniec kliknij „Wyślij raport

Pamiętaj aby zgłaszać tylko te recenzje które naprawdę naruszają zasady Google. Nie każda negatywna opinia musi być fałszywa. Po wysłaniu raportu, należy odczekać przynajmniej kilka dni na sprawdzenie zgłoszenia.

ZAPISZ SIĘ NA DARMOWE SZKOLENIE ONLINE:

„Pozycjonowanie lokalne w Google”

Sprawdź jak samodzielnie i w łatwy sposób pozycjonować Lokalną Firmę w Google, by budować bezpłatny strumień klientów?

Opinie w Google – zbuduj reputację swojej firmy!

Opinie w Google mogą być nieocenionym narzędziem w budowaniu reputacji Twojej firmy. Pamiętaj, żeby być aktywnym i regularnie sprawdzać recenzje oraz na nie odpowiadać. Dzięki temu zyskasz zaufanie klientów i wyróżnisz się na tle konkurencji. Bądź świadomy, że opinie w Google są publiczne i mogą wpływać na wizerunek Twojej firmy. Dlatego ważne jest, aby starać się zapewnić jak najlepszą obsługę klienta i rozwiązywać ewentualne problemy, które mogą w nich pojawić. Pamiętaj, że opinie to nie tylko narzędzie marketingowe wspomagające Twoje lokalne SEO, ale także cenna informacja zwrotna od Twoich klientów. Wykorzystaj je do ciągłego doskonalenia swojej firmy i podniesienia jakości oferowanych produktów lub usług.

Otrzymywanie i odpowiadanie na opinie może również pozytywnie wpłynąć na pozycję Twojej firmy w wynikach wyszukiwania Google, ponieważ pokazuje to, że jesteś aktywny i dbasz o swoich klientów i swoją firmę. Z kursu pozycjonowania wizytówki Google, możesz dowiedzieć się więcej na temat innych czynników mających wpływ na pozycje firm w wyszukiwarce oraz to jak możesz je poprawić. Pozycjonowanie wizytówki może pomóc Ci dotrzeć do nowych klientów.

Pamiętaj, że pozyskiwanie opinii to proces ciągły. Kontynuuj swoje wysiłki, dbając o jakość usług i produkty, a opinie w Google staną się cennym zasobem dla Twojej firmy. Dlatego nie zwlekaj, skorzystaj z możliwości, jakie daje Google, i zacznij gromadzić opinie już teraz. Zbuduj zaufanie klientów i zwiększ widoczność swojej firmy w świecie online.

FAQ – Opinie Google

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *