Nazwa witryny w wyszukiwarce Google: Jak to zrobić prawidłowo?

Nazwa witryny w wyszukiwarce Google to jeden z kluczowych elementów prezentujących naszą stronę internetową w wynikach wyszukiwania. To ona daje użytkownikom pierwsze wrażenie na temat tego, czego mogą się spodziewać, kiedy klikną w dany link. W tym artykule omówimy, jak poprawnie podać nazwę witryny wyszukiwarce Google, aby była ona dokładnie taka, jaką chcemy.
Nazwa witryny w wynikach wyszukiwania Google
(Ocen: 15)

Kiedy nasz strona internetowa pojawia się w wynikach wyszukiwania Google, jednym z pierwszych elementów, które użytkownik zauważa, jest „nazwa witryny”. Chociaż Google samodzielnie określa tę nazwę, korzystając z różnorodnych źródeł, właściciele stron mają możliwość określenia własnych preferencji w tym zakresie, dodając odpowiednio uporządkowane dane WebSite.

Ważne jest aby zrozumieć że nazwa witryny to nie to samo co jej tytuł czy nagłówki HTML. Nazwa witryny dotyczy całej naszej witryny a nie poszczególnych jej podstron.

Nazwa witryny w wynikach wyszukiwania Google

Jeśli prawidłowo wprowadziliśmy nazwę naszej witryny, to znajdziemy ją w wynikach wyszukiwania Google nad adresem URL danej strony internetowej, tuż obok nasz logo. Jeżeli wyszukiwarka nie zdoła dokładnie zidentyfikować nazwy witryny na podstawie informacji z metadanych i innych wskazówek, może pojawić się w tym miejscu uproszczony adres URL.

ZAPISZ SIĘ NA DARMOWE SZKOLENIE ONLINE:

„Pozycjonowanie lokalne w Google”

Sprawdź jak samodzielnie i w łatwy sposób pozycjonować Lokalną Firmę w Google, by budować bezpłatny strumień klientów?

Jak Google tworzy nazwy witryn?

Google tworzy nazwy witryn w sposób całkowicie automatyczny. Aby ustalić jak nazwa będzie prezentowana na stronie wyników wyszukiwania, bierze pod uwagę treść z samej witryny oraz odwołania do niej w innych miejscach w internecie. Do określenia nazwy witryny Google korzysta z wielu informacji jakie zawarliśmy na stronie głównej witryny:

 • WebSite structured data
 • Treści w tytule (tag <title>)
 • Elementy nagłówka <h1>
 • og:site_name

Celem nazwy witryny jest jak najlepsze przedstawienie i opisanie źródła każdego wyniku.

Jak wpłynąć na nazwę witryny w wyszukiwarce Google?

Aby pomóc Google w lepszym zrozumieniu nazwy Twojej witryny, możesz umieścić na stronie uporządkowane dane WebSite. Wystarczy że dodasz je na swojej stronie głównej. Według Google „uporządkowane dane to standardowy format udostępniania informacji o stronie i klasyfikowania jej zawartości”. Dodając wymagane właściwości do głównej strony witryny w formacie JSON-LD, RDFa lub mikrodanych, możesz podać preferowaną nazwę witryny oraz jej alternatywną wersję.

Właściwe przedstawiona nazwa witryny w wyszukiwarce Google może wpłynąć na to, jak użytkownicy postrzegają Twoją stronę, co może mieć pośredni wpływ na SEO strony. Aby osiągnąć optymalne rezultaty, warto znać techniczne aspekty związane z tym procesem, aby nie popełnić błędów przy wdrażaniu danych.

Dodawanie kodu ręcznie

Uporządkowane dane WebSite możemy umieścić na stronie ręcznie. Jest to całkiem proste, jednak wymaga nieco większej wiedzy technicznej.

<html>
 <head>
  <title>Example: A Site about Examples</title>
  <script type="application/ld+json">
  {
   "@context" : "https://schema.org",
   "@type" : "WebSite",
   "name" : "Twoja Nazwa Witryny",
   "alternateName" : "Alternatywna Nazwa Witryny",
   "url" : "https://twojadomena.pl/"
  }
 </script>
 </head>
 <body>
 </body>
</html>
<html>
 <head>
  <title>Nazwa Strony - strona o Tobie</title>
 </head>
 <body>
 <div itemscope itemtype="https://schema.org/WebSite">
  <meta itemprop="url" content="https://twojadomena.pl/"/>
  <meta itemprop="name" content="Twoja Nazwa Witryny"/>
  <meta itemprop="alternateName" content="Alternatywna Nazwa Witryny"/>
 </div>
 </body>
</html>
    

Co oznaczają poszczególne właściwości:

 • „name” – To Twoja pełna nazwa witryny
 • „alternateName” – To twoja alternatywna nazwa witryny. Może to być akronim lub skrócona nazwa.
 • „url” – Adres URL Towjej strony głównej

Jeśli nie masz pewności czy poradzisz sobie z umieszczeniem poprawnie kody, skontaktuj się z osoba która tworzyła Ci stronę internetową.

Dodawanie nazwy witryny automatycznie za pomocą wtyczki

W systemach zarządzania treścią CMS, takich jak WordPress, możesz rozważyć użycie wtyczki w celu łatwiejszego dodania wymaganych danych. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań jest wtyczka Yoast SEO, która umożliwia dodanie nazwy witryny, jej alternatywnej wersji i ustawienia wielu innych elementów mających wpływ na SEO.

Yoast SEO - ustawianie nazwy witryny

Aby upewnić się, że Google poprawnie rozpoznaje nazwę witryny, warto skorzystać z narzędzia do sprawdzania adresów URL dostępnego w Google Search Console. Dzięki temu można zobaczyć, jak Google widzi stronę i upewnić się, że strona główna jest dostępna dla Google.

Możesz również sprawdzić poprawność dodanych danych narzędziem do testowania znaczników schema od Google lub Schema.

Wskazówki techniczne i najlepsze praktyki

Jest kilka wskazówek które warto przestrzegać aby mieć większą pewność że Google w wynikach wyszukiwania użyje takiej nazwy witryny jaką chcemy:

 • Konsekwencja – Utrzymuj spójność w nazwach witryny na różnych stronach. Jeśli na stronie głównej używasz nazwy „Przykładowa Strona”, nie nazywaj jej „Strona Przykładowa” na innych podstronach.
 • Nazwa witryny i <title> na stronie głównej – Google używa treści zawartej w tagu <title> na stronie głównej do określenia nazwy witryny. Dlatego nazwa witryny podana w danych strukturalnych powinna pokrywać się z tytułem strony głównej.
 • WebSite na stronie głównej – uporządkowane dane WebSite powinny znajdować się na stronie głównej witryny internetowej.
 • Meta tag ’og:site_name’ – Jest to tag Open Graph, który pozwala określić nazwę witryny. Może być używany przez różne platformy społecznościowe oraz przez Google.
<meta property="og:site_name" content="Twoja Nazwa Witryny" />
 • Podaj unikalną i zwięzłą nazwę – wybierz taką nazwę która odzwierciedla charakter Twojej witryny. Chociaż nazwa witryny może mieć nieograniczoną długość warto użyć zwięzłej nazwy, gdyż na niektórych urządzeniach może ona zostać skrócona. Jeśli chcesz możesz również dodać alternatywną nazwę (skróconą lub akronim) używając właściwości „alternateName”.
 • Dostępność strony głównej – Upewnij się, że Twoja strona główna jest łatwo dostępna dla robotów Google. Unikaj blokowania jej za pomocą pliku robots.txt lub tagu noindex.

Nazwa witryny w wyszukiwarce Google – co warto zapamiętać?

Optymalizacja nazwy witryny w Google wymaga technicznego podejścia. Dzięki powyższym wskazówkom będziesz mógł skutecznie wpłynąć na to, jak Twoja strona jest prezentowana w wynikach wyszukiwania.

Podawanie konkretnej nazwy witryny w wyszukiwarce Google, może nie być kluczowym elementem w procesie optymalizacji strony pod kątem SEO. Jednak dzięki uporządkowanym danym można dokładnie określić, jaka nazwa witryny ma być wyświetlana w wynikach wyszukiwania, co może przyczynić się do zwiększenia zaangażowania użytkowników i poprawy rozpoznawalności marki w sieci.

FAQ – nazwa witryny w wynikach wyszukiwania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *